Jan Vít: “V konopí nemusíme hledat nic nového, stačí najít dost starého”

Únor 20, 2018

 

Je předsedou sdružení Konopa, které usiluje o rozvoj konopného průmyslu a návrat konopí do našich životů. Oproti jiným má výhodu, patří totiž do generace, která se ještě setkávala s konopím v běžném životě. Přestože se v rozhovoru vracíme k tradicím, které jsou s konopím spjaté, v současnosti vnímá Jan Vít jako významnou skutečnost to, že umíme z konopí vyrábět i plast. Říká, že v den, kdy se zbavíme závislosti na naftě, najde lidstvo zpáteční cestu k ráji.

 

“Na konopí nenajdete jediný chloupek, jedinou buňku, která by se nedala použít k něčemu užitečnému.”

 

Jane, jste předsedou sdružení Konopa, které bylo založeno před téměř dvaceti lety. Kdy se ve Vás vzbudil zájem o konopí? Mělo to nějaký důvod nebo se jednalo o zvídavost?

Patřím do generace, která se ještě setkávala s konopím v běžném životě. I když rostlina byla vidět už jen vzácně, na záhonku nebo kousku záhumenku, provazy, tkanina nebo koudel vzácnost nebyla. Věděl jsem, že malířské plátno a fermež je z konopí, i když se na to nijak zvlášť neupozorňovalo.
Při zakládání Konopy jsem nebyl. Setkal jsem se s ní až když už několik let jako občanské sdružení pracovala a okamžitě jsem zatoužil se k těm nadšencům přidat. V té době se už o konopí mluvilo jako o marihuaně. To mi přišlo velmi líto. Chtěl jsem se připojit k lidem, kteří budou připomínat, že konopí sehrálo ve středoevropské kultuře významnou, nepřehlédnutelnou roli.

 

Co Vás na konopí nejvíce zajímalo?

Jeho neuvěřitelná všestrannost. Na konopí nenajdete jediný chloupek, jedinou buňku, která by se nedala k něčemu užitečnému použít. Navíc je prospěšná i jako léčivá bylina, dezinfekční prostředek nebo dekontaminační rostlina. Lepšího pomocníka v přírodě nenajdete.

 

V rámci našeho festivalu se chceme vrátit ke tradičnímu využití konopí, jako tomu bylo v prastarých kulturách. Spojíte si konopí s nějakou tradici?

Už na základní škole nám povídali, jak o naší zemi psal asi v roce 965 Ibráhím ibn Jákúb. Z čeho se mohly zhotovovat ony jemné šátečky, které podle jeho zprávy užívali Čechové jako platidlo? Len byl tvrdý, vlna hrubá… Až do doby masivnějšího dovozu laciné bavlny byl český, moravský a slezský lidový oděv zhotovovaný výhradně z domácích surovin: konopí, lnu a vlny. Národní kroj představuje vcelku významnou tradici.
I když světlo v domácnosti už zajišťovala lampa s petrolejem, v každém kostele svítila před svatostánkem olejová lampička. Konopnému oleji se velice dlouho říkalo „obyčejný“. Ani nepotřeboval jméno, na rozdíl od lněného nebo třeba makového, byl prostě obyčejný.

 

“Ve využitelnosti konopí nemusíme hledat nic nového, stačí najít dostatek toho starého.”

 

Přesto, lidé dnes mnohdy vnímají konopí v negativních souvislostech. Proč myslíte, že tomu tak je? Jsou málo informovaní?

Tak jedna negativní souvislost je, že oprátka byla vždy z konopného provazu. A zkuste čarovat bez provazu s oběšence.
Ale vážně! Je to v té masivní propagandě, kterou tomu americký průmysl po desítky let věnoval. Každý dnes ví, že konopí je marihuana, tedy nebezpečná droga! Každý také ví, že lhát se nemá!

 

Rozmanitost využití konopí v dnešní době je opravdu velká. Co považujete za nejzajímavější nebo nejzásadnější?

Jako velice významná skutečnost se mi zdá, že z konopí umíme vyrábět i plasty. Je to sice dost vysmívané téma, ale v den, kdy se zbavíme závislosti na naftě, najde lidstvo zpáteční cestu k ráji. Doufám, že se v budoucnu prosadí semenec (konopné semínko) jako významná složka potravin, a přirozenější formy konopí jako významný zdroj léčivých látek.

 

Může vzniknout ještě něco nového, kde se bude dát konopí dobře využít?

Kdo ví? Ale nemusíme hledat něco nového, stačí najít dostatek toho starého.

 

“Konopa chce lidem ukázat, proč je dobré mít konopí za chalupou.”

 

Konopu už jsme zmínili, můžete ale čtenářům upřesnit o co sdružení usiluje? V čem spočívá Vaše práce?

Spolek Konopa pracuje v první řadě na poli osvěty. Chceme očistit konopí od nánosu pomluv a zavádějících informací, vrátit mu slušnou pověst spolehlivého lidského pomocníka.
Děláme besedy, přednášky, výstavy, workshopy, snažíme se ukázat lidem, jak dobré je „mít konopí za chalupou“. Deklarujeme se také jako ekologická iniciativa. Je až neuvěřitelné, kolik přínosů pro udržitelný život člověka na této planetě je právě v konopí. Nejde jen o materiály z konopí. Při dostatečné péči o hospodářství můžeme budovat i sociální, společenský, obecně lidský smír.

 

Daří se Vám to?

Inu, v rámci daných možností a státních regulací daří. Ale je toho málo! Potřebovali bychom omladit. Ne že hledáme elixír mládí. Rádi bychom, aby se k nám přidávalo více mladých lidí. Aby převzali štafetu nebo vesla. Aby byla Konopa v každém okrese. Tak, přijďte.

 

Prozdradíte, co chystá spolek Konopa v novém roce?

Pro Konopu začíná nový rok prvním jarním dnem. To zahajujeme ‚Akci 100 kytek‘, ve které může prakticky každý získat vzoreček osiva některé „technické“ odrůdy konopí, aby si vyzkoušel, co to je, jak to roste, voní, vypadá. Hodně lidí si z toho, co jim vyroste, dělá mastičky ale o Konopu se dále nezajímá. To je mi líto.
Jako každý rok připravujeme také celou řadu ‚Konopných dnů‘ a setkání u ‚Konopných stolů‘, při kterých si může nejširší veřejnost vyzkoušet, osahat nebo ochutnat výrobky z konopí. Mezi to vložíme nějaký workshop nebo účast na výstavě či festivalu…

Raději sledujte náš web, mrkněte občas na Facebook a přijďte se podívat.

 

No a my už se těšíme na přednášku pana Jana Víta a jeho kolegyně Jitky Trčkové na téma „Konopí od pravěku“, kterou si budete moct vyslechnout a aktivně se zapojit
7. března na SKRZ PRSTECH!