Sklizeň prošla skrz
Jnaše prsty

Prosinec 2, 2017

 

Abychom o tématu konopí jen nehovořili, je třeba slovy Jana Wericha, dělat i to, co lidé dělají nejméně rádi, měnit slova v činy. A tak jsme se vydali v malé skupince nadšenců jeden slunečný čtvrtek na začátku listopadu na pole pana Petra, abychom mu pomohli s letošní sklizní. A že bylo co sklízet.

 

 

Louka, dříve osývaná údajně ještě z daleko větší části (2,5 Ha), byla poseta rostlinami o vzrůstu dospělého člověka, a zbytky usychajících květů se houpaly ve větru z okolních kopců. Většina květů, resp. herby, jak nás pan Petr upozornil, byla sklizena už v létě jeho přáteli, kteří z ní připravují extrakty, v době kdy je obsah Cannabidiolu (CBD) nejvyšší.

Nyní jsme sklízeli, co stihlo narůst na těchto super-odolných až téměř nesmrtelných květinách za těch několik měsíců do druhé várky tinktur, výtažků a mastiček. Abych vše uvedl na pravou míru, sklízeno bylo samozřejmě konopí legální, proslulé pod názvem „technické“, což ovšem pan Petr neslyší rád, kvůli zjevné pejorativnosti. Přeci jenom je to stále jedno a to samé konopí, v tomto případě cannabis sativa, jen vyšlechtěné speciálně tak, aby obsah aktivní látky delta 9 tetrahydrocannabinol známý spíše pod zkratkou THC byl nižší než 0,3% v sušině.

Takových druhů pěstoval pan Petr na svém pozemku v několika blocích pět. Byla to Carmagnolla, italská tradiční odrůda pěstovaná především na vlákno, ale i kvůli semenům, které tvoří. Ta jsou zpracována na nutričně bohaté oleje do studené kuchyně nebo jako příměs do “zelené” kosmetiky. Dalšími odrůdami byla Santhica 27 opět typická pro výrobu vlákna a s vyšším obsahem CBG, které má několik zajímavých medicínských vlastností. Potom jsme ještě zahlédli maďarskou KC Virtus a Kompolti a též polskou Tygru. Některé z nich jsou v současné době zajímavé právě vyšším obsahem jiných cannabinoidů než je psychoaktivní THC, čímž se mohou hodit pro některé indikace a nemoci bez rizika psychoaktivního omámení a s možností je téměř bez regulací v Česku pěstovat. Sami se můžete těšit na festival, kde z části sklizených květů budeme vařit mast, kterou si budete moci odnést domů ☺

Pan Petr však rostliny nepěstuje pro květ, nýbrž na stonek, podobně jako naši předci. Ne že by oni nevyráběli z květů tinktury a jiná léčiva, ale průmyslový význam převyšoval bezesporu ten lékařský. Vedle lnu patřilo konopí k nejčastěji pěstovaným rostlinám pro výrobu ošacení a lan, hlavně díky výborným vlastnostem konopných tkanin. Kam by se například dostaly lodě koloniálních velmocí nebýt houževnatých konopných lan a plachet, odolných proti plesnivění a agresivní slané vodě. Vedle květů jsme tedy v menší míře vybírali i pěkné, nerozvětvené a stále zelené stonky, které jsme sbírali zvlášť a které budou později zpracovány na vlákno, ze kterých potom Petrova družka Světluška šije krásné oděvy inspirované tradičními slovanskými motivy. Najít je můžete na Fleru, jejich vlastních webových stránkách, a nebo prostě stačí za pár měsíců dorazit na festival Skrz Prsty a jejich práci si naživo ošahat. Udržitelná móda nikdy nebyla opravdovější.

 

 

http://www.kluboz.cz/kluboz/eshop/3-1-KONOPNA-DILNA

https://www.fler.cz/konopna-dilna