Promítání dokumentu Plavba – proč?

Prosinec 8, 2016

Poslední listopadový den se nesl v duchu rozjímání. Ve Zlínském baru Nový Svět se uskutečnilo promítání dokumentu Plavba, který získal ocenění festivalu Jeden Svět v Bruselu za nejlepší film. Celá akce proběhla pod záštitou Skrz Prstů a za poskytnutí materiálu děkujeme Promítej i ty!

Snímek pojednává o skupině mladých lidí, které spojuje jediná věc: útěk před válkou v Sýrii. Jako svou jedinou možnost vidí riskantní útěk přes moře do Egypta. Nikdo jim však nezaručí, že se do cíle doplaví. Během cesty je čeká plno nástrah, ať už kvůli lživým informacím od pašeráků, špatného stavu lodi, nebo nedostatku vody a jídla. Na konci cesty přichází radost, úleva a taky nevyřčená otázka. Co teď? I přes to, že jsou mimo válečnou zónu a v bezpečí, nejsou šťastní. Nevědí, co se svými životy a jak se začlenit do společnosti. Jak se naučí jazyk? Kde je jejich místo? Jak se vůbec uživí? A přichází také asi nejdůležitější otázka. Přijme je společnost, ve které jsou vnímáni jako vetřelci?

A právě i to je tématem 4. ročníku festivalu Skrz Prsty. Letos totiž budeme rozebírat svobodu. Jeden z bloků se bude věnovat migraci lidí, kterým je odepírána a podstupují kvůli jejímu nalezení strastiplné cesty.

Přijďte si rozšířit obzory a diskutovat 29. 3. 2017 do Klubu 204. A protože je to za dlouho, sledujte naše facebookové stránky Skrz Prsty. Brzy pro vás chystáme další warm up akci, která vám zkrátí čekání.

Daniela Nešporová

Víc fotek z promítání od naší fotografky Terézie Rotterové ZDE.